Dřep a jeho správné provedení
Dřep je právem považován za jeden z nejlepších a hlavně nejkomplexnějších cviků na světě. Je vhodný jak v silové či objemové přípravě, k redukci váhy a při správném provedení je to i výborný zdravotní a rehabilitační cvik. Rozvíjí svalovinu celého těla jako žádný jiný.
Hlavním problémem je ale právě již zmiňované správné provedení. Udělat špatný dřep totiž není vůbec nic složitého. Nejčastěji jsou k vidění ohnutá záda, předkloněná hlava a kolena vybočující snad do všech možných směrů. Takovéto provedení nám přivodí tak maximálně velké zdravotní komplikace, ať už se jedná o poranění kolen nebo o vyhřeznutí některé z meziobratlových plotének, v důsledku nepřiměřeného přetěžování páteře.
Začněme tedy s postavením nohou. Ať už v botách nebo naboso se snažíme o maximální možné roztažení prstů a jejich následné vytažení do dálky, přičemž hlavní tah směřuje za malíkovou hranou. Tím zaktivujeme zapojení hýžďového svalu, který je i hlavním napřimovacím svalem. Dominantní je tedy chtěná opora na přední straně chodidla, nikoli na patě. Správná opora na chodidlech je při dřepu základ.
Další důležitou věcí je postavení kolen, která nesmí vykazovat ani náznak pohybu vpřed. Stanou se tak pevným bodem a pohybovat se pak budou jen kyčelní klouby. Pohybem v kyčlích tedy začneme pomalu klesat do dřepu. Hloubku volíme podle rozsahu, jež nám naše klouby momentálně dovolují. Nikdy však nejdeme přes bolest, protože co bolí, to skutečně nesílí:-) Celou dobu co klesáme dolů, nám tělo směřuje za pohledem upřeným vysoko ke stropu . Pomyslně se snažíme jakoby hlavou prorazit strop. Tím dojde k roztahování páteře a následnému uvolnění meziobratlových plotének, které nám za to jednou jistě poděkují a odmění nás bezbolestným pohybem:-)